Program Schedule

Program Schedule

*Click the events for more info.
*Rotate the screen to render for the mobile phone
Reg
Desk
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 AM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
Reg
Desk
REGISTRATIONS
AC2 NMLT
W2
W1
W1
W1
AC2 LT
C1
TEA
W7
LUNCH
W7
TEA
W7
AC4 LT
W4
W4
W5
W5
AC8 Boardroom
W6
W3
W3
W3
Khemka
Auditorium
Talk by Pete Draper
KEYNOTE 1
Reg
Desk
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 AM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
Reg
Desk
REGISTRATIONS
AC4 LT
C3
C4
C2
AC2 LT
OUT OF INDIA
TEA
LUNCH
P4,P5,P6
TEA
SRC 1,2,3
Khemka
Auditorium
KEYNOTE 2
P1, P2, P3
KEYNOTE 3
P7, P8, P9
KEYNOTE 4
Reg
Desk
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 AM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
Reg
Desk
REGISTRATIONS
AC2 LT
C6
Weaving Cognition Technology by Uzramma
C5
C7
AC4 LT
SDC 1,2,3
TEA
LUNCH
Cutting Edge 1,2,3
TEA
OUT OF INDIA
Khemka
Auditorium
KEYNOTE 5
P10, P11, P12
Extended Reality for Social Good
StartUp Ecosystem A T-Hub panel
Start-up Track: Health Innovation and Entrepreneurship
KEYNOTE 6








KEYNOTES


  • Keynote 1:​ Talk by Shashank Tripathi
  • Keynote 2:​ The Ironies of Autonomy by Maya Indira Ganesh
  • Keynote 3:​ Technical Panel: Lab to Land- A technical tear-up of the Start-up Ecosystem
    • Dr. Radha Rangarajan, Ojas Medtech Incubator, IIIT
    • Prof. Kavita Vemuri, Cognitive Science Lab, IIIT Hyderabad
    • Dr. N. Madhusudhana Rao, CCMB
    • Professor Manish Shrivastava, IIIT
    • J. Ramachandran, Chief Mentor, Gramener Technologies
    • Moderated by Professor Ramesh Loganathan, IIITH
  • Keynote 4:​ Talk by Ashok Jhunjhunwala
  • Keynote 5:​ New Dynamic Graphics by Jeffery Scudder
  • Keynote 6:​ Talk by Amol Gurwara

SPECIAL SESSIONS


  • Weaving Cognition Technology by Uzramma [Day3: 12 PM-1:20 PM]
  • Tete a Tete Panel : Extended Reality for Social Good [Day3: 12 PM-1:20 PM] ​
    • Lead By Jayati Bandopadhyay and Saurabh Srivastava
  • Mr Pete Draper, Division Head & Chief Technical Director, Makuta Visual Effects[Day 1: 1 PM-2 PM]
  • T-Hub Panel [Day 3: 2:20 PM-3:40 PM]
    • Ramesh Byrapaneni, Founder, Endiya Partner
    • Ramesh Loganathan, Professor, IIIT
    • Rama Iyer, CIO, Thub
    • Jay Krishnan, Ex CEO, Thub
    • Moderated by Rakesh Bhatia, Founder and CEO, TheCapitalNet
  • Start-up Track Health Innovation and Entrepreneurship [Day3: 4 PM-5:20 PM] ​
    • Habib Ali, BeAble
    • Sai Bharadwaj and Abhay Tanksali, Kvayat Medical
    • Manoj Sanker and Pratyusha Pareddy, NemoCare

WORKSHOPS


  • W1 - Workshop on Privacy: Understanding the Concepts and Implications of Privacy in the Global South [10:45AM - 5:10PM]
  • W2 - Practical guidelines to design Calm Technology [9AM - 10:30AM]
  • W3 - A ‘Live’ Document for Emergent User Research [10:45AM - 5:10PM]
  • W4 - Technology and Imagination: Exploring Trends in Society, Culture and Design [9AM - 12:15AM]
  • W5 - Creative Expression in the Age of Artificial Intelligence [2PM - 5:10 PM]
  • W6 - Ethics Sprint [9AM - 10:30AM]
  • W7 - What Indian HCI Doctoral researchers study? [10:45AM - 5:10PM]

COURSES


  • C1 - So You Want to Do a PhD in Interaction Design [9AM - 10:30AM]
  • C2 - How to Write a Paper for india HCI 2020 [3:50PM - 5:10PM]
  • C3 - User interfaces for prediction machines [10:20PM - 11:40PM]
  • C4 - Hands-on with Deep Learning and IoT [2PM - 3:20PM]
  • C5 - Sequential Storytelling for Virtual Reality [2:20PM - 3:40PM]
  • C6 - Walk Like an Anthropologist: An Introduction to Ethnography for HCI Research [10:20AM - 11:40AM]
  • C7 - Quantifying Creativity for Modern Workplace [4PM - 5:20AM]

SRC KEY


    Day 2 (SRC Session 1: 3:50 PM-5:10 PM)

  • 1.​ ​Arathi Varghese.Engaging Consumers through Effective Label Designs ​[3:50 PM-4:05 PM]
  • 2.​ ​Anshuman Dhar.ReTreeve : A System Which Analyzes And Recommends Ways To Optimise Attention ​[4:15 PM-4:35 PM]
  • 3. Anushri Ghode.Data work by Frontline Health workers in Pregnancy Care ​[4:45 PM-5:05 PM​]

SDC KEY


    Day 3 (SDC Session 2: 10:20 AM-11:40 AM)

  • 1.​ Anshuman Dhar, Sree Mahit Munakala and Lipika Gupta. Victoria – ​An AI powered knowledge companion ​[10:20 AM-10:40 AM]
  • ​2.​ Arathi Varghese, Apoorva Shetty, Charley Vincent and Sandra Sivananda. The Lost Art of Meaningful Conversations ​[10:50 AM-11:10 AM]
  • 3.​ Tanya Ballal, Rujuta Sondur and Shreya Mishra. Storytime ​[11:20 AM-11:40 AM]

CUTTING EDGE KEY


    Day 3 (Cutting Edge Session 1: 2:20 PM-3:40 PM)

  • 1.​ Srikanth G. Tamilselvam, Naveen Panwar, Shreya Khare, Rahul Aralikatte, Anush Sankaran and Senthil Mani. A Visual Programming Paradigm for Abstract Deep Learning Model Development ​[2:20 PM-2:40 PM]
  • 2.​ Sujath Asad Ali Junaid. Designing an Augmented Reality Experience for a Custom/ Bespoke Garment Startup ​[2:45 PM-3:10 PM]
  • 3.​ Adith Kv, Disha Rathi, Vinayak Jhunjhunwala and Debjani Roy. Voice Augmented Experience in Apps in Indian Languages ​[3:15 PM-3:35 PM]

PAPERS KEY


    Day 2 (Paper Session 1: 10:20 AM-11:40 AM)
    Theme: People and Technology

  • P1. Vidya Sarangapani, Ahmed Kharrufa, David Leat and Peter Wright.
    Fostering Deep Learning in Cross-Cultural Education through the use of Content-Creation Tools [10.20 AM-10.40 AM]
  • P2. Grace Eden, Sumita Sharma, Debjani Roy, Anirudha Joshi, José Abdelnour Nocera and Nimmi Rangaswamy.
    Field trip as Method: A Rapid Fieldwork Approach [10:45 AM-11:05 AM]
  • P3. Varun Panambur and Vanitha Sushma.
    Study of Challenges Faced by Totally Blind Persons in Accessing Bangalore Metro Services ​[11:10 AM-11:30 AM]

  • Day 2 (Paper Session 2: 2:00 PM-3:20 PM)
    Theme: Accessibility and Health

  • P4. Anjana Srikrishnan and Anirudha Joshi.
    Comparison of Verbalized Navigation by Visually Impaired Users with Navigation based on Instructions from Google maps [2:00 PM-2:20 PM]
  • P5. Pranjal Protim Borah and Keyur Sorathia.
    Direct Observation of Tactile Geometric Drawing by Visually Impaired and Blind Students [2:25 PM-2.45 PM]
  • P6. Abhas Tandon, Kautilya Hari and Rajani A.
    Case Study: Paperless Labour Monitoring System In Low Resource Healthcare Settings [2:50 PM-3:10 PM]

  • Day 2 (Paper Session 3: 3:50-5:10 PM)
    Theme: Trust and Wellbeing in the Digital Age

  • P7. Ighoyota Ben Ajenaghughrure, Sonia Claudia Da Costa Sousa, Ilkka Johannes Kosunen and David Ribeiro Lamas.
    Predictive model for detecting trust in technology from psychophysiological signals [3:50 PM-4:10 PM]
  • P8. Jayati Bandyopadhyay, Nupur Labh, Simarjot Kaur, Arun Rajkumar, Saurav Bhattacharya and Saurabh Srivastava.
    TrustCircle: A Novel Trust Framework for creating a Personalised Recommender System that helps Evaluate. Trustworthiness in Sharing Economy Services [4:15 PM-4:35 PM]
  • P9. Ayushi Tandon, George Kandathil, Swanand Deodhar and Navdeep Mathur.
    Electronic Records of Obstetrics and Gynecology Encounter: Going Beyond Professional Logic of Care [4:40 PM-5:00 PM]

  • Day 3 (Paper Session 1: 10:20-11:40)
    Theme: Advances in Interaction Techniques

  • P10. Chaitanyashareef Kulkarni, Kshitij Kapoor, Deva Surya Vivek Madala, Sanchit Bansal and Sudheendra Hangal.
    Compartmentalizing Web Browsing with Sailboat [10:20 AM-10:40 AM]
  • P11. Abhishek Shrivastava and Anirudha Joshi.
    Directedness and Persistence in Audio-Visual Interface for Emergent users [10:45 AM-11:05 AM]
  • P12. Arihant Parsoya and Venkatesh Rajamanickam.
    KeySlide: Using Directional Gestures on Keyboard for Cursor Positioning[11:10 AM-11:30 AM]